Duygular Şelale

Anlam veremediğin kaygın, üzüntün veya öfken mi var? Ve bunların nereden geldiğini, kaynağını bulamıyor musun?

Yurt dışında yaşamak karmaşık duyguları da beraberinde getiriyor. Fiziksel olarak yurtdışına çok az eşya götürebiliyoruz, fakat birçok duygumuzu, sıkıntılarımızı, geçmişimizi de yanımıza alarak gidiyoruz.  Bu da yurt dışında yaşarken yüzleşeceğimiz, her zaman beraber olmak zorunda kalacağımız olumsuz duyguların olacağı anlamına geliyor.
Bunları anlamak için aslında duyguları daha yakından tanımamız gerekiyor.
Duygular, akarsular gibidir, belli bir şiddette belirli bir yöne doğru akarlar ve çeşitli kaynaklardan beslenirler. Önlerine engel konulduğunda bile aşmayı bilirler ve akışlarına devam ederler. Duygular ifade edilmediklerinde birikir ve biriktikçe kontrol edilemez bir hal alır. Bu şekilde onları yönetmek zorlaşır ve onları bastırma stratejisi artık işe yaramaz.
Bu nedenle, duyguları ifade etmemek, sadece içsel gerginliği artırır ve sorunları daha da büyütür. İfade edilmeyen duygular; dinmeyen ağlama nöbetleri, bedensel ağrılar veya belirsiz zamanda gelen bayılmalar şeklinde ortaya çıkabilirler. Sen onları bastırdıkça onlar kendilerine yol bulur ve bir şekilde ifade edilmek için senden yanıt beklerler. Sen onları görmezden geldikçe daha çok ses çıkarırlar.
Duyguların ifade edilmesi ve ortaya çıkarılması bu noktada çok önemlidir.
Şimdi cesurca geçmişini gözden geçir, belki orada ifade edilmeyi bekleyen duyguları bulabilirsin. Onları tanımak ve ifade etmek, duygusal iyileşme sürecinde önemli bir adımdır. Duygularını göz ardı etme. Onları tanı, ifade et ve böylece iç huzura ve sağlıklı bir yaşama adım at. Orada problemlerinle beraber bu sıkıntılarla başa çıkabileceğin gücünü de fark edeceksin.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *