Sağlıklı Yeni İlişkiler Kurmak

Yurtdışına çıkarken geride bıraktığımız ilişkiler bazen yeni ilişki kurmamızı engelleyebiliyor. Sevdiğin insandan yeni ayrıldın ve ona karşı çelişkili duygular mı besliyorsun? Bir yanın hala ona karşı sevgi hissediyor diğer yanın da yaptıklarından dolayı öfke mi hissediyor?
Gel bu sürece daha yakından bakalım.
Ayrıldığın zaman, aslında bir yas süreci başlatırsın ve bu süreçte üzüntü, hüzün ve bazen de depresif duygular yaşayabilirsin. Yakın zamanda biten bir ilişkinin ardından, ayrılma sebeplerin ne kadar haklı olursa olsun, hâlâ eski partnerine karşı olumlu duygular besleyebilirsin. Bu durumdan, kendi kendine kızıyor olabilirsin. Bir yandan onunla yeniden karşılaşmayı ve ilişkiye devam etmeyi isterken, diğer yandan ona karşı öfke duyup tamamen uzaklaşmak isteyebilirsin. Bu çelişkileri yaşamak son derece doğaldır.
Yaşadığın ilişkiyi, bir çiçeğe benzetebilirsin. İlişki içinde bir bağ kurdun ve bu bağ, tohumla başlayıp zamanla gövdesi, dalı ve yapraklarıyla büyüdü ve sonunda güzel kokulu, renkli bir çiçek haline geldi. Sen de ona su vererek, sıcak bir ortamda bakarak ve güneş ışığı altında tutarak onu besledin. Ancak şimdi ayrıldın ve bu bağın hemen kopmasını beklemek gerçekçi olmaz. Çünkü o çiçek büyümüştü ve artık onu beslememeye başlayacaksın.
Sonrasında bu çiçek te kuruyup yok olacak.Beraberken birlikte geçirdiğiniz zamanlarla, birbirine söylediğiniz sözlerle, yaşadıklarınızla ve geleceğe dair yaptığınız planlarla o bağı güçlendirmiştin. Ama artık ayrıldın ve bu bağı besleyecek kaynak kalmadı. Zamanla, bu bağ yavaş yavaş kopacak.
Eğer bu bağı artık sevgiyle değil de üzüntüyle beslersen, bu da normaldir. Ancak bu üzüntü geçmezse, eski ilişkinde kurduğun olumlu bağ yerine, şimdi olumsuz bir bağ oluşmaya başlar. Bunu, dikenli bir çiçeğe benzetebilirsin. Nasıl ki eski ilişkini sevgiyle beslediysen ve şimdi beslemiyorsan, o çiçek zamanla kuruyacaksa, şimdi de bu yeni dikenli çiçeği üzüntünle, hayal kırıklıklarınla ve ayrılığın verdiği olumsuz duygularla besliyorsun.Bu dikenli çiçeği olumsuz duygularla beslemezsen zamanla bu da diğeri gibi kuruyacak.
Şimdi, o kişiye karşı iki farklı bağın var: biri olumlu ve diğeri olumsuz. Ve bu çelişkili duyguları beslemek gayet doğal. Bundan sonra, bu duyguların her ikisini de kabul etmen ve yaşamına odaklanman gerekiyor. Zamanla, bu çiçekler olgunlaşacak ve doğal akışına uygun şekilde kuruyup gidecek. Yani, bu kişiye karşı olan olumlu veya olumsuz bağların zaman içinde sona erecek, ancak bu birdenbire olmayacak. Bu doğal süreci kabullenerek ve duygularını yaşayarak sağlıklı bir şekilde atlatman mümkün olacak. Bundan sonraki ilişkilerinde de daha sağlıklı kurabileceksin.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *